Yüksek Lisans Eğitimi

YÜKSEK LİSANS

Temsilcisi olduğumuz üniversiteleri görmek için buraya tıklayınız…


Yurtdışındaki üniversitelerin giriş koşulları gitmek istenilen ülkeye, üniversiteye veya bölüme göre ufak farklılıklar gösterse de genellikle hemen hemen her üniversite öğrencilerden aynı kriterleri beklemektedir.

Tüm üniversiteler lisans not ortalamasını göz önünde bulundurarak başvuruları değerlendirirler. GRE veya GMAT sınav sonucu da birçok üniversite tarafından talep edilmektedir. MBA gibi bazı programlarda ise iş deneyimi aranabilir.

Sanat dallarında eğitim veren bölümlerde ise tamamen farklı giriş şartları aranmaktadır. Sanat okulları öğrencilerin sadece yeteneklerini göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmaktadır. Sanat okullarıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayınız.

Yurtdışında master yapmak isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken önemli bir konu da lisansta mezun olunan bölüm ile yüksek lisansta başvurulan bölüm arasındaki uygunluktur. Birçok üniversite başvuruları değerlendirirken öğrencilerin lisans eğitimlerinde almış oldukları dersleri göz önünde bulundururlar.

Eğer öğrenci, lisansını tamamladığı bölümden çok farklı bir alanda yüksek lisans yapmak istiyorsa üniversite öğrencinin bir bilimsel hazırlık yani bir pre-master kursuna kaydolmasını şart koşabilir.

Pre-master kursları bölüm değiştirme konusunda imkân sağladığı gibi aynı zamanda öğrencinin gitmek istediği üniversite için not ortalaması yeterli olmayan öğrencilerin not ortalamalarını yükseltmeleri için de olanak tanır.

Pre-master kursları kalitelerine göre ayrılır ve her üniversite her pre-master kursunu kabul etmez.

Pre-master kurslarının süreleri başvurulacak bölüme ve üniversiteye göre farklılık gösterebilir. Bu süre 2 ay ile 1 yıl arasında değişir.

Eğer öğrenci başvurduğu üniversitenin tüm kriterlerini sağlıyor ancak sadece dil yeterlilik puanını sağlayamıyorsa bazı üniversiteler öğrenciye şartlı kabul şansı tanırlar. Şartlı kabul alan öğrenciler üniversitenin başlangıç tarihine kadar olan süre içerisinde dil yeterliliklerini verebilirlerse okula kabul edilirler. Böylece öğrenciler dil yeterliliklerini verebilmek için zaman kazanmış olurlar.

Bazı üniversiteler ise şartlı kabul alan öğrencilere dil eğitimini kendi bünyelerinde verirler. Bu kurslar birçok üniversitede pre-sessional kurs olarak adlandırılır. Bu kurslara sadece üniversiteden şartlı kabul almış olan öğrenciler katılabilir. Pre-sessional kursların süresi en fazla 3 ay sürer.

Yurtdışında yüksek lisans eğitiminin süresi ise 1 veya 2 yıldır.

Bazı öğrenciler iş deneyimi, ortalama ve sınav puanı istemeyen okulları terci

Eğer öğrenci, üniversitelerin giriş koşullarını sağlayamıyor ama bir pre-master kursuna gitmeden yüksek lisans eğitimine başlamak istiyorsa tüm ülkelerde üniversite olmayan ama anlaşmalı olduğu üniversitenin diplomasını verebilen özel eğitim kurumları bulunmaktadır. Bu kurumların öğrenci kabul kriterleri daha düşüktür ve fiyat olarak daha uygundur. Uygun kriterli okullarımızı görmek için buraya tıklayınız.


Yüksek lisans programlarıyla ilgili makaleleri okumak için buraya tıklayınız.

Puza Group © 2014 Tüm hakları saklıdır