SANAT OKULLARI

SANAT OKULLARI

Temsilcisi olduğumuz sanat okullarını görmek için buraya tıklayınız…


Sanat eğitimleri, geleneksel bir üniversitenin bünyesinde bulunabileceği gibi tamamen ilgili alana yoğunlaşmış, başka türden eğitim vermeyen üniversitelerin yani sanat okullarının bünyesinde de bulunabilir. Bazı sanat okulları sadece müzik eğitimi verirken bazı sanat okullarında görsel iletişim, resim, oyunculuk gibi birçok farklı alanda da eğitim verilebilir.

Sanat alanında bir kariyer planlayan öğrenciler, bir üniversitenin veya sanat okulunun kendi alanlarıyla ilgili bir bölümünde okuyabilir, yüksek lisans yapabilir, sertifika programlarına katılabilir veya kısa süreli workshoplarda eğitim alabilirler.

Sanat okullarının giriş koşulları her okula göre farklılık gösterir. Bazı okullar öğrenciden basit bir şekilde yaratıcılığını ispatlamasını isterken bazı okullar öğrenci alırken çok elemeli sistemler kullanırlar.

Eğer öğrenci, bir sanat dalında lisans veya yüksek lisans yapmak istiyor ancak öncesinde bu alana dair hiçbir çalışması veya deneyimi bulunmuyorsa veya girmek istediği sanat okulunun kriterleri karşılayamıyorsa öğrencinin bir ön hazırlık kursuna gitmesi gerekir. Bu ön hazırlık kurslarını genellikle sanat okulları kendi bünyelerinde vermektedirler. Bu kurslar, sanat foundation kursu veya portfolyo hazırlık kursu olarak adlandırılabilir. Bu hazırlık kurslarının süresi öğrencinin seviyesine göre değişiklik gösterir.

Sanat okullarındaki programların belirli süreleri ve başlangıç tarihleri vardır. Program süreleri verilen eğitime göre farklılık gösterebilir. 1-2 haftalık workshoplar, 1 yıl ya da daha fazla süren sertifika veya master programları, 3 yıl süren lisans eğitimleri gibi belirli süreleri olan programlar olduğu gibi süresini öğrencinin kendisinin belirleyebileceği esnek zamanlı programlar da mevcuttur.

Sanat okullarında eğitim alabilmek için bir diğer koşul da dil yeterliğine sahip olmaktır. Eğer öğrenci başvurduğu sanat okulunun tüm kriterlerini sağlıyor ancak sadece dil yeterlilik puanını sağlayamıyorsa bazı sanat okulları öğrenciye şartlı kabul şansı tanırlar. Şartlı kabul alan öğrenciler sanat okulunun başlangıç tarihine kadar olan süre içerisinde dil yeterliliklerini verebilirlerse okula kabul edilirler. Böylece öğrenciler dil yeterliliklerini verebilmek için zaman kazanmış olurlar.

Bazı sanat okullarında ise sanatla ilgili bölümlerin yanı sıra yabancı dil kursları da açılmaktadır. Okullar bazen dil yeterliliğini sağlayamayan öğrencilerin bu kurslara devam etmelerini talep edebilirler.


Sanat okullarıyla ilgili makaleleri okumak için buraya tıklayınız.

Puza Group © 2014 Tüm hakları saklıdır