Lisans Eğitimi

LİSANS

Temsilcisi olduğumuz üniversiteleri görmek için buraya tıklayınız…


Yurtdışındaki üniversitelerin giriş koşulları ülkelere göre farklılık göstermektedir. Amerika’da öğrencilerin SAT adı verilen bir sınava girmeleri gerekirken İngiltere üniversiteleri öğrencileri herhangi bir sınava tabi tutmadan kabul etmektedir. Almanya’da bir üniversiteye girmenin tek koşulu, Türkiye’de aynı bölümü kazanmış olmaktır.

Sanat dallarında eğitim veren bölümlerde ise tamamen farklı giriş şartları aranmaktadır. Sanat okulları öğrencilerin sadece yeteneklerini göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmaktadır. Sanat okullarıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayınız.

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin, üniversiteye başlamadan önce, bir sene gibi bir süreyi üniversiteye hazırlık zamanı olarak ayırmaları gerekeceğinin farkında olmaları gerekir. Çünkü genellikle üniversiteler, öğrencilerin bir hazırlık okuluna yani bir foundation kursuna gitmelerini şart koşarlar. İtalya veya Almanya gibi ülkelerde ise her ne kadar üniversiteye giriş kolay olsa da ileri düzeyde İtalyanca veya Almanca öğrenmek için de öğrenciler yaklaşık bir seneye ihtiyaç duyarlar.  

Liseyi yurtdışında okumuş öğrenciler ise herhangi bir foundation programına gitmek zorunda olmadan üniversiteye geçiş yapabilirler.

Foundation programları veren okullar eğitim kalitelerine göre ayrılır ve her foundation kursunu her üniversite kabul etmez.

Çok az sayıda üniversitenin kendi foundation kursu bulunur. Ancak özel bir kurumda foundation kursu almak yerine bir üniversitede foundation kursu almak, sadece öğrenci mutlaka o üniversiteye gidecekse tercih edilmelidir. Çünkü özel bir foundation kursunu tamamlayan öğrenci birçok üniversiteden kabul alama şansına sahiptir ancak belirli bir üniversitenin foundation kursunu tamamlayan öğrenci sadece bitirdiği kursu veren üniversiteden kabul alma şansı yüksektir. Foundation kurslarında üniversitede eğitim alınacak alana yönelik hazırlık dersleri verildiği gibi öğrencilerin dil seviyelerini artırmak için de eğitim verilir.

Foundation kurslarının belirli başlangıç tarihleri ve belirli süreleri vardır. Lise not ortalaması, dil yeterliliği ve girmek istenilen üniversite ve bölüme göre öğrencinin hangi foundation kursuna ve ne kadar süre gideceği belirlenir. Bu süre en az 3 ay ile en fazla 2 yıl sürebilir.

Eğer öğrenci, herhangi bir foundation kursuna gitmeden lisans eğitimine başlamak istiyorsa tüm ülkelerde üniversite olmayan ama anlaşmalı olduğu üniversitenin diplomasını verebilen özel eğitim kurumları bulunmaktadır. Bu kurumların öğrenci kabul kriterleri daha düşüktür ve fiyat olarak daha uygundur. Uygun kriterli okullarımızı görmek için buraya tıklayınız.


Üniversitelerle ilgili makaleleri okumak için buraya tıklayınız.

Puza Group © 2014 Tüm hakları saklıdır