FOUNDATION

FOUNDATION

Temsilcisi olduğumuz foundation okullarını görmek için buraya tıklayınız…


İngiltere, Amerika veya Kanada gibi ülkelerde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin lisans eğitimlerine başlamadan önce tamamlamaları gereken kurslara genel olarak foundation kursu adı verilir. Yurtdışındaki birçok üniversite Türkiye’deki liselere denklik vermez. Dolayısıyla öğrencilerin yurtdışında lise mezunu sayılabilmesi için bir foundation kursunu tamamlamaları gerekmektedir.

Foundation kurslarının belirli başlangıç tarihleri ve belirli süreleri vardır. Lise not ortalaması, dil yeterliliği ve girmek istenilen üniversite ve bölüme göre öğrencinin hangi foundation kursuna ve ne kadar süre gideceği belirlenir. Bu süre 3 ay ile en fazla 2 yıl arasında değişebilir.

Eğer öğrenci, dünyanın en iyi üniversitelerinden birine girmeyi hedefliyorsa A-level adı verilen foundation programlarına devam etmelidir. Bu programlar geleneksel foundation programlarına göre daha ağır bir müfredata sahiptir ve genellikle 2 yıl sürer.

Foundation kurslarında öğrenciler, üniversitede okumak istedikleri bölüme göre eğitim alırlar. Mühendislik okumak isteyen bir öğrenci mühendislik foundation programına kayıt olurken, işletme veya ilgili alanlarda okumak isteyen bir öğrenci işletme foundation programına kayıt olur. Foundation kurslarında akademik alana yönelik giriş derslerinin yanı sıra öğrencinin ihtiyacına göre akademik dil dersleri de verilir.

Foundation programları veren okullar eğitim kalitelerine göre ayrılır ve her foundation kursunu her üniversite kabul etmez. Öğrencinin okumak istediği üniversiteleri önceden belirlemesi ve o üniversitelerin kabul edeceği bir foundation kursuna kayıt yaptırması gerekmektedir.

Çok az sayıda üniversitenin kendi foundation kursu bulunur. Ancak özel bir kurumda foundation kursu almak yerine bir üniversitede foundation kursu almak, sadece öğrenci mutlaka o üniversiteye gidecekse tercih edilmelidir. Çünkü özel bir foundation kursunu tamamlayan öğrenci birçok üniversiteden kabul alma şansına sahiptir ancak belirli bir üniversitenin foundation kursunu tamamlayan öğrenci sadece bitirdiği foundation kursunu veren üniversiteden kabul alabilir.

Foundation programını tamamlayan öğrenciler bu program sonunda aldıkları puanlarla çeşitli üniversitelere başvururlar. Birçok foundation okulu, foundation kursunu tamamlayan öğrencileri mutlaka üniversiteye sokma garantisi verir.

Yurtdışındaki üniversitelerin giriş koşulları ülkelere göre farklılık göstermektedir. Amerika’daki üniversiteler foundation programında alınan puanın yanı sıra SAT sınav puanını da dikkate alırlar. İngiltere üniversiteleri ise öğrencileri herhangi bir sınava tabi tutmadan, sadece foundation programından aldıkları puanı göz önünde bulundurarak seçerler.

İtalya’da ise üniversiteye giriş sınavı birçok ülkeye göre çok daha kolaydır. Bu yüzden İtalya’daki foundation programlarının süresi sadece birkaç hafta ile sınırlıdır.  

Sanat dallarında eğitim veren bölümlerde ise tamamen farklı giriş şartları aranmaktadır. Sanat okulları öğrencilerin sadece yeteneklerini göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmaktadır. Sanat okullarında verilen foundation programlarıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayınız.

Liseyi yurtdışında okumuş öğrenciler ise herhangi bir foundation programına gitmek zorunda olmadan üniversiteye geçiş yapabilirler.

Eğer öğrenci, herhangi bir foundation kursuna gitmeden lisans eğitimine başlamak istiyorsa tüm ülkelerde üniversite olmayan ama anlaşmalı olduğu üniversitenin diplomasını verebilen özel eğitim kurumları bulunmaktadır. Bu kurumların öğrenci kabul kriterleri daha düşüktür ve fiyat olarak daha uygundur. Uygun kriterli okullarımızı görmek için buraya tıklayınız.


Foundation programlarıyla ilgili makaleleri okumak için buraya tıklayınız.

Puza Group © 2014 Tüm hakları saklıdır